Blog


Zadlužení kvůli dovolené představuje do budoucna značné riziko!

27 / 6 / 2020

Vážení klienti, milí čtenáři, čtyři z deseti občanů České republiky nedisponují finanční rezervou pro nečekané situace podobné pandemii koronaviru. Toto zjištění vyplývá z aktuálního průzkumu agentury Ipsos. S ohledem na zhoršující se vývoj národního hospodářství, propadu příjmů a hrozící druhé vlně pandemie je letos ještě rizikovější než kdy jindy bezhlavě se zadlužovat např. kvůli dovolené, a to nejen v exotických destinacích.

Řada lidí finančně krvácí již nyní, ale někteří se kvůli letní dovolené dál zbytečně zadlužují, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda. „Nezaměstnanost v příštím roce může dosáhnout až deseti procent. V příštích měsících budou propuštěny statisíce lidí. Hlavní náraz přijde na podzim, až odezní současná záchranná opatření vlády ČR. Ta spočívají de facto v tom, že stát platí lidem za to, že nepracují, takže nemusí být propuštěni. To ale jen díky tomu, že se stát zadlužuje. Takže to, že mnozí lidé nyní nepracují, a přitom dostávají mzdu nebo její část, zaplatíme v budoucnu všichni, a sice vyššími daněmi," varuje Kovanda.

Současně přitom upozorňuje i na skutečnost, že spousta lidí v ČR žije stylem „z ruky do úst". „A to jak z objektivních důvodů, tedy proto, že jejich příjem je příliš nízký na to, aby vytvářeli úspory, tak také z důvodů subjektivních. Prostě se subjektivně rozhodli, že si třeba na zájezd k moři půjčí i u lichváře, jen aby se na facebooku mohli přátelům chlubit fotkami z „báječné dovolené". To, že byla na dluh, už pochopitelně známým a „přátelům na FB" neuvádějí," konstatuje renomovaný národohospodář.

Možnosti statisíců lidí v České republice podle Kovandy také značně omezuje skutečnost, že kvůli nesplácení svých závazků čelí exekuci či insolvenci.

Dle výše zmíněného výzkumu nezávislé výzkumné agentury Ipsos jsou bez finanční rezervy většinou lidé s nižším vzděláním a nižšími příjmy, často se jedná o rodiče na rodičovské a nezaměstnané. Dvě třetiny lidí, kteří rezervu nemají, nicméně tvrdí, že si ji do budoucna chtějí vytvořit. Polovina Čechů uvedla, že si finanční rezervu vytváří dlouhodobě. Týká se to hlavně lidí starších 66 let, dále lidí s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Více než desetina Čechů (11 procent) si rezervu začala dělat kvůli obavám spojeným s koronavirem. Skoro tři čtvrtiny lidí se podle Ipsosu obávají druhé vlny pandemie koronaviru. Nejčastěji se přitom jedná o seniory. Ekonomických důsledků pandemie se polovina lidí obává více než zdravotních. Devět z deseti respondentů očekává zvyšování cen, 57 procent se rovněž obává nutnosti snížit svůj životní standard. Tři pětiny lidí se shodly, že budou muset nyní více šetřit a taktéž více přemýšlet, zda udělat nějaký větší finanční výdaj. Čtvrtina populace vidí významnou možnost finančních úspor ve změně dodavatele komodit či služeb. V průzkumu to uvedli především muži a Pražané.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů ČTK, Novinky.cz a výzkumné agentury IPSOS)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.

Top