Blog
5 / 7 / 2022
Vážení čtenáři, milí klienti, za jednorázovou měsíční půjčku 10.000 korun mohou lidé zaplatit až takřka 4.500 korun navíc. Ceny se u jednotlivých poskytovatelů mohou násobně lišit. Zatímco půjčení peněz přes kreditní kartu či kontokorent vyjde nejvýš na zhruba 360 korun, víc než polovina mikropůjček stojí přes 2.000 korun. Toto zjištění ukázala analýza podmínek poskytování malých půjček u 42 bank a nebankovních společností, kterou vypracovala společnost Člověk v tísni (dále i jako „ČvT"). Výsledky svého indexu odpovědného úvěrování poskytla ČTK. Žebříček sestavovala poprvé v roce 2009.
Zmíněný žebříček má občanům pomoci při rozhodování o tom, zda a od koho si peníze půjčí. Odborníci hodnotili 13 obchodních bank a 29 nebankovních společností. Porovnávali jejich kreditní karty, kontokorenty, revolvingy a internetové mikropůjčky. Sledovali 15 kritérií. Posuzovali náklady půjčky, sankce při zpoždění splátek, vstřícnost ke klientům a dostupnost a srozumitelnost informací. Poskytovatel mohl získat až čtyři hvězdičky. Toto nejlepší hodnocení dostalo osm bank a společností. Osm poskytovatelů má tři hvězdičky, čtyři dvě hvězdičky a 17 jednu. Zbývajících pět společností zůstalo bez hvězdy. „Ke společnostem, které v našem žebříčku nemají žádnou hvězdu či obdržely pouze jednu, nebo dvě, bychom pro půjčku jít nedoporučovali," konstatoval vedoucí dluhového poradenství ČvT Daniel Hůle.
„Udržet rodinný rozpočet v plusu je čím dál tím obtížnější. Rostou nejen ceny energií, ale nahoru jdou i potraviny, pohonné hmoty a řada dalších položek. O půjčce proto začínají uvažovat i občané, kteří to v minulosti dělat nemuseli," prohlásil autor indexu a analytik ČvT David Borges.
Dle analýzy vyčerpání kontokorentu do 10.000 korun se splatností 30 dnů stálo u 11 společností od 141 do 220 korun. Za kreditní kartu s desetitisícovým limitem a třicetidenní splatností dali lidé u devíti společností od 116 do 357 korun. Za jednorázovou půjčku na 30 dnů je možné u 31 společností vydat od 71 do 4.450 korun.
Autoři varovali před první půjčkou zdarma. „Společnosti, které s touto nabídkou přicházejí, jsou téměř vždy velmi drahé. Jejich roční úrokové sazby obvykle přesahují 300 procent. Lidé si v domnění, že ušetří, půjčí zdarma 10.000, zaplatí dlužný nájem či energie, ale na vrácení celé splátky za měsíc mít nebudou. Půjčku si proto musí prodloužit, půjčí si třeba 8000, ale za takový úrok, že příští splátka je už 11.000 korun. Tu opět nesplatí, následuje další prodloužení a další vysoké úroky," popsal Borges.
Informace o postupu při potížích se splácením mají na webu jen někteří poskytovatelé. „Tahle vstřícnost se vyplatila už během covidu. Když věřitel nabídl dlužníkovi přijatelné řešení, lidé byli většinou schopni své závazky splnit, byť o něco později. Takový přístup považujeme za rozumný pro obě strany," sdělil Borges.
Avšak podle analýzy některé společnosti vymáhaly i promlčené pohledávky a prodlužovaly zákonnou tříletou promlčecí lhůtu, a to i na 15 let!
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČvT a ČTK)
Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista
Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.
Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.