Blog
2 / 12 / 2020
Vážení čtenáři a klienti, ztráta práce či propad výdělku kvůli pandemii nemoci covid-19 v listopadu postihly asi třetinu Čechů, nebo jejich blízkých. Toto zjištění vyplývá z výzkumu společnosti PAQ Research. Negativně aktuální situace, kdy stát kvůli šíření covidu-19 nařídil uzavření restaurací, provozoven služeb nebo části obchodů, zasáhla zejména živnostníky. Více než polovina z nich zaznamenala kvůli pandemii pracovní problémy. Obavy ze ztráty zaměstnání má v současné době více než polovina všech Čechů, Moravanů a Slezanů, což je mírně více než za první vlny epidemie na jaře.
Údaje vycházejí z průzkumů prováděných pravidelně každé dva až tři týdny od letošního března, kdy se v ČR začal šířit koronavirus. Poslední šetření je z 10. listopadu. Průzkumů se účastní 2 200 a 2 600 lidí. Na výzkumech spolupracují společnost PAQ Research, vědci z iniciativy IDEA AntiCovid a agentura NMS.
Přímo zasáhla koronavirová krize práci zhruba čtvrtiny účastníků průzkumu. Tři procenta lidí přišla od březnového počátku epidemie v České republice o práci a nedaří se jim stále najít novou. Další dvě procenta mají po ztrátě práce nyní jen nárazové výdělky díky brigádám.
Dalším 18 procentům Čechů klesl výdělek, nebo jsou na nucené dovolené. Devět procent dotázaných pak nezaznamenalo problémy osobně. Pokles mzdy nebo propuštění však zasáhlo někoho z členů jejich domácnosti.
S pracovními problémy se potýkají hlavně živnostníci. Sedm procent jich je po ztrátě práce bez výdělku a dalších devět procent přežívá pouze díky brigádám. Propad výdělku zasáhl 29 procent živnostníků a devět procent z nich zaznamenalo problémy s prací u člena domácnosti.
Ze zaměstnanců přišla úplně o práci jen dvě procenta lidí, 16 pct klesl výdělek a devět procent hlásí problém s prací u člena domácnosti. Zaměstnancům podle autorů průzkumu pomohly zachovat pracovní pozice vládní programy podpory.
Podíl lidí bez práce nebo s propadem příjmů je v současnosti nižší než při první vlně epidemie na jaře. Na přelomu dubna a května hlásilo až sedm procent lidí, že ztratilo práci, a dalších 24 procent se potýkalo s poklesem výdělku.
Do konce léta se pak situace postupně zlepšovala, ale nyní problémů s prací a výdělkem v ČR opět přibývá. Ještě v polovině října hlásilo v průzkumu PAQ Research potíže s prací přímo u sebe pouze 16 procent lidí a u členů domácnosti dalších 11 procent dotázaných.
Velké finanční problémy má podle průzkumu nyní podobně jako v předchozích týdnech a měsících kolem 12 procent domácností v České republice. Příjem těchto domácností klesl od začátku epidemie covidu-19 o 30 a více procent a úspory jim vystačí jen nejvýše na dva měsíce.
Lehčí ekonomické problémy má dalších 25 procent domácností. Ty buď zaznamenaly propad příjmů také o 30 a více procent, ale mají úspory alespoň na půl roku, nebo se jim méně propadly finanční příjmy, ale úspory jim na půl roku nevystačí. S problémy se potýkají hlavně domácnosti živnostníků, lidí pracujících na dohodu nebo lidí s nižším vzděláním.
Kvůli ekonomickým problémům se přibližně čtvrtina domácností rozhodla omezit výdaje např. na nákup potravin, oblečení či vybavení domácnosti, na návštěvy restaurací, kulturu nebo cestování. To může podle autorů průzkumu vést k poklesu domácí poptávky a tím i ke zpomalení ekonomiky následovanému dalšími otřesy na trhu práce.
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)
Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista
Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.
Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.