Blog


Již více než čtvrtině Čechů stačí peníze pouze na oděvy a nejlevnější jídlo.

5 / 1 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, podíl domácností, kterým měsíční rozpočet vystačí jen na nejlevnější jídlo a oděvy, stoupl z loňských 18 procent na 26 procent. Toto zjištění vyplývá z říjnového výzkumu, který pro správce pohledávek KRUK zpracovala mezi zhruba tisícovkou respondentů agentura STEM/MARK.

Naopak takřka dvě třetiny českých domácností (63 procent) podle průzkumu hospodaří s relativním dostatkem peněz na pokrytí základních potřeb i závažnějších výdajů, navíc ještě zvládají spořit. Ještě před rokem se ale ve stejné finanční situaci podle svého vlastního hodnocení nacházely tři čtvrtiny českých rodin.

Meziročně klesl také podíl nejbohatších domácností, které žijí v hojnosti a mají dostatek finančních prostředků na živobytí, větší výdaje i spoření, a to z šesti procent před rokem na současná tři procenta. Podstatně rovněž klesl podíl Čechů, Moravanů a Slezanů kteří uvádějí, že hospodaří s vyrovnaným rozpočtem a současně mají dost peněz na vše, co potřebují. V roce 2021 šlo přitom o 24 procent domácností, aktuálně takto svoji finanční situaci hodnotí 17 procent respondentů. Menší pokles z loňských 45 procent na současných 43 procent podle šetření naopak zaznamenala největší skupina respondentů, a to ti, kteří mají dostatek peněz na pokrytí základních potřeb a kteří si na větší výdaje spoří.

Ukazuje se, že nepříznivá ekonomická situace, provázená značnou inflací a výrazným nárůstem cen energií, má vliv nejen na nejchudší české rodiny, nýbrž také na domácnosti, které svoji finanční situaci hodnotí jako dobrou nebo i velmi dobrou. Bohužel, nejvíce narostl podíl českých domácností, které s penězi hospodaří skutečně na hraně a rozhodně si nemohou odkládat peníze na neplánované výdaje," sdělila generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Z pěti na osm procent pak stoupl podíl respondentů, kterým stačí peníze jen na nejlevnější jídlo, ale nemohou si nakoupit ani nejlevnější oblečení. O jeden procentní bod na tři procenta se rovněž zvýšil počet domácností, kterým příjem nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení. Vedle nezaměstnaných mají se svojí finanční situací problémy především penzisté a rodiče na rodičovské dovolené, v obou případech jde o 47 procent respondentů.

Jako velmi dobrou hodnotí naopak svoji finanční situaci především příslušníci armády a bezpečnostních složek, zaměstnanci v pojišťovnictví a finančních službách a zaměstnanci ve zdravotnictví.

S rodinným hospodařením jsou podle empirického šetření nejvíce spokojení obyvatelé Plzeňského kraje, kde má třetina lidí dostatek peněz na běžné výdaje i na spoření nebo žije v hojnosti.

Za nimi podle spokojenosti následují obyvatelé v Pardubickém a Středočeském kraji. Velkým nedostatkem financí naopak podle průzkumu trpí obyvatelé Olomouckého kraje, kde téměř polovina domácností nakupuje pouze nejlevnější jídlo a oblečení a často jim rozpočet nestačí ani na tyto základní potřeby. Jen o málo lepší existuje situace v Libereckém a Ústeckém kraji.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím KRUK, STEM/MARK a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.

Top