Exekuce info


Do tří až pěti let mají dopadnout exekuce i na střední třídu.

10 / 3 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, podle mínění soudního exekutora Jana Mlynarčíka mnoho lidí o svých exekucích ani neví. V Hovorech upozorňuje i na další problém: „Podle našeho názoru a našich údajů bude brzy exekucemi nejohroženější střední třída. To znamená občané, kteří si to teď ani nedokážou představit." „Střední třída na to u nás není zvyklá, takže osobně se domnívám, že je tou nejohroženější. Ale nebude to v řádu jednoho dvou let. Problémy se projeví až v horizontu tří pěti let," doplňuje.

O exekucích se v této zemi mluví jako o dobrém byznysu. „Pro nás by v daném případě bylo lepší, kdyby bylo exekucí hodně. Nicméně – pokud dlužníci nebudou schopni své exekuce splácet, nebo ji uhradit z nějakého jiného majetku, tak to pro nás nemá žádný význam, poněvadž ji ani není možné ukončit," přiznává Mlynarčík. A práce soudního exekutora je placena právě z ukončených věcí. Exekutor je z hlediska judikatury považován za soukromého podnikatele. „A ten se musí živit – živí svůj úřad, má své zaměstnance. A pokud bude mít dostatek exekucí, i těch úspěšných, tak se to dá považovat za byznys. Ale ten nastavil stát. On určil mantinely, ve kterých se soudní exekutoři mohou pohybovat." A doplňuje: „Může se někomu zdát, že v České republice existují poměrně vysoké finanční náklady na exekuce, ale my musíme v konkrétních případech reagovat na to, aby úřad zůstal v provozu nebo aby se exekuce zprocesovaly v řádu několika málo měsíců."

V současné době nouzového stavu ale mohou být zadlužení lidé s exekucemi „v klidu", protože se tohoto oboru dotkla plošná vládní opatření, která exekutorům zamezila vykonávat mobiliární, respektive majetkové exekuce. „To jsou ty návštěvy u dlužníků doma, kdy my je vyhledáváme, snažíme se je kontaktovat a tu situaci řešit. Většina dlužníků ale o nás vůbec neví, takže když se nám je podaří vyhledat, tak se o exekuci dozvědí poprvé až od nás," popisuje Mlynarčík svou práci. Jak je to možné? „Celé je to trochu složitější," odpovídá s tím, že Ústavní soud deklaroval, že v ČR není povinnost mít trvalý pobyt. „Nicméně celý právní řád je nastavený na údaj o trvalém pobytu. Takže my jim pak doručujeme na úřadovny. Proto se o exekucích ani nedozví." Běžně se pak stává, že exekutor od povinného slyší, že se přestěhoval a bývalá manželka ho nechala přehlásit na úřadovnu na obecním úřadě.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Český rozhlas Plus)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top